Theologos

Limenas, Limenaria, Potos, Skala Potamia, Panagia si alte localitati

Re: Theologos

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Aug 11, 2017 8:46 am

... etnobotanice :lol: ...
pozeDECAT
Consilier

Has thanked: 7638 times
Been thanked: 7242 times

Mesaj necititde April » Mie Aug 30, 2017 7:50 am

Noua parcare amenajata la intrare in Theologos, pe partea dreapta
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
April
Admin

Has thanked: 17751 times
Been thanked: 18660 times

Mesaj necititde tannu » Mie Aug 30, 2017 2:33 pm

Daca tot amenajeaza niste parcari, sa dea si interdictii la accesul auto in satele de munte si in anumite zone din celelalte orase. Si, eventual, sanctiuni.

Dupa ce ca un sat are 2 km cu totul (alea mai maricele), putorile tre sa intre cu masina pana in taverne, daca se poate. Eventual sa le aseze si la mese.

Singurele exceptii ar fi locuitorii insulei (si/sau proprietari) si masinile care trebuie sa aibe acces, cum ar fi politia, pompierii, salvarea, masinile de gunoi, vidanjele, electrica, aprovizionare, etc. (se subinteleg care sunt).
In cazul turistilor ar exista doar 2 exceptii: persoanele in varsta si persoanele cu handicap.
Restul sa isi parcheze masinile la intrarea in sat si sa-si plimbe hoitul pe jos ! Pana la taverna unde urmeaza sa zaca, sa mai dea jos 1% din caloriile pe care urmeaza sa le puna !

Chiar m-am umplut de spume anul asta. Pe an ce trece, crescand nr de turisti, creste si nr de masini si, implicit (observ), nesimtirea. Ma duc sa vizitez un satuc, nu un parc auto al UE !
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
tannu

Has thanked: 420 times
Been thanked: 330 times

Mesaj necititde florin04 » Vin Sep 08, 2017 10:12 pm

Anu' trecut am stat cam doua ore in Maries, dupa ce vizitasem "lacul", fiindca un conational parcase necorespunzator masina. Adica nu s-a gandit ca pot trece pe acolo si vehicule mai mari ca a lui. Uite ca s-a intamplat, un camion cu materiale de constructii nu putea sa treaca de el. Pe romanas, ia-l de unde nu-I, era absent din localitate. Soferul grec a chemat politia dar degeaba, pana nu ne-am unit fortele toti cei de acolo si I-am luat masina pe sus din drum, nu s-a rezolvat problema....
"In cele din urma, nu conteaza cati ani ai adunat in viata, ci cata viata ai acumulat in ani!"
Abraham Lincoln
florin04
Consilier

Has thanked: 4066 times
Been thanked: 3993 times

Mesaj necititde HHR » Sâm Sep 09, 2017 10:49 pm

Este axiomatic faptul că cocalarul (atenție, că-co nu e ca-co-fonie!) romîn trebuie să-și transporte hoitul, cu mașina, pînă la cel mai apropiat punct față de destinație. De regulă, există o proporționalitate directă între mărimea turismului și nesimțirea cocalarului. Am luat ”cocalar” ca denumire generică pentru nesimțit. Barometrul în Theologos este stația de autobuz. Eu am găsit-o permanent blocată de mașini majoritar autohtone. Am asistat și la întîlniri între autobuzul elen și cocalarul autohton pe o străduță îngustă din Theologos (e o poză pe aici pe undeva). Dacii erau viteji, dar ...
HHR
Consilier

Has thanked: 13400 times
Been thanked: 15551 times

Anterior

Înapoi la Localitati in Thassos